Tuzla Kaplıcaları

Tuzla Kaplıcaları, Sağlık Bakanlığının gözetmenliğinde kurulan İstanbul Tuzla’da bulunan İçmeler kasabasında tesisi olan bir yerdir. Etrafını çam ağaçlarıyla birlikte kaplı 70 dönümlük bir arazi üzerine kurulu olan ve modern...
istanbul tuzla kaplıcaları
İstanbul Medikal Termal Otel

Tuzla Kaplıcaları, Sağlık Bakanlığının gözetmenliğinde kurulan İstanbul Tuzla’da bulunan İçmeler kasabasında tesisi olan bir yerdir. Etrafını çam ağaçlarıyla birlikte kaplı 70 dönümlük bir arazi üzerine kurulu olan ve modern bir tarihi yer olan Tuzla kaplıcaları bir çok şifa bulmak isteyen davetli misafirlerini de beraberin de ayarlamaktadır. Tesis resmi olarak yıldızlandırılmış bir konumda olduğundan dolayı 1 yıldız, yatırım bakamından da 4 yıldız ile hizmet vermektedir.

Bahsetmiş olduğumuz Tuzla Kaplıcaları’na ulaşım olarak E5 karayolu üzerinden 400 metre Güneyinde sahil yolu üzerinde bulunarak havayolu ile ulaşım yapmak isteyen kişilere ise Sabiha Gökçen Havalimanına 17 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Tuzla da bulunan içmeler tren istasyonuna çok yakın mesafede bulunan tesis, İstanbul içinden gelecek misafirler için adete ideal bir kaplıcadır.

Tuzla Kaplıca Özellikleri

Sodyum klorür elementi bulunan mineralli hiportermal olan doğal çıkışlı su sizlerin her türlü ihtiyacını karşılamaktadır. 1 adet kapalı termomineral su havuzu bulunduğundan ötürü 2 adet sıra banyo bulunmaktadır. Ayrıca termal otel odaları içerisinde de termomineral su verilmektedir.  Tesis içerisinde part-time görev alan 1 adet fizikçi ve rehabilitasyon uzmanı, 1 hemşire, masöz ve masörler bulunmaktadır.

Yaklaşık olarak 1300lü yıllardan beri bir çok insana şifa dağıtan ve bir çok hastalığa tedavi imkanı sağlayan bu Tuzla Kaplıcaları, Çapa Tıp Fakültesi’nde Tıbbı Ekoloji ve Hidroklimatoloji kürsüsü tarafından araştırmalar ile deneyler yapılmaktadır.

Tuzla Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelmektedir

Tuzla Kaplıcaları sizlerin yaşınız ilerledikçe oluşan bir çok sorun sizlerin başınıza dert olmaya ve yaşantınızda zorluk çekmeye başlıyorsunuz. Bizler de Tuzla Kaplıcaları olarak sizlerin yaşadığı bu sorunları en azından daha az indirmek için kaplıca olarak sizlere hizmet vermekteyiz. Sizlere hizmet verilen bu hastalıklarda ise doktor kontrolünde yanınızda olarak her dâhim hizmet sağlamaktayız. Sizlerin yanınızda olduğumuzu hissettireceğimiz bazı hastalıklar;

 • Kabızlık
 • Böbrekler
 • Kronik bel ağrıları ve fıtıklar
 • Çocuklar üzerinde oluşan kemik hastalıkları
 • Karaciğer ve safra keslerinde oluşan hastalıklar
 • Romatizmal ağrılar konsusunda ileri tedavi yöntemleri
 • Şeker hastalığının kontrol edilmesi
 • Kalp ve Damar Hastalıklarının tedavi yöntemleri
 • Mide Hastalıkları
 • Şişmanlık özellikle de obozite
 • Vücudun üzerinde oluşan bir çok cilt problemi gibi hastalıklara en iyi şekilde tedavi ederek sizlerin daha iyi duruma gelmesini sağlamaktayız.

Tuzla İçmeler Tarihçe

Tuzla İçmeler hakkında vereceğimiz tüm bilgiler Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nden kesitler ile sizlere yansıttığımızdan dolayı doğruluk payı çok yüksek olmaktadır. Tarihi bu kadar eskiye dayanan kaplıca olan Tuzla İçmeler Kaplıcası Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile 1927 yılında arazinin işletme hakkını üç doktor ve iki iş adamının kurmuş olduğu Anonim Şirkete vermişti. O tarih üzerinden 1970 yılına kadar iyi işletilmemiş olup bir çok defa ihmal edilmiştir. 1990 tarihinde yönetim kurulunun değişmesiyle birlikte Tuzla İçmeleri yeni ve modern çehresine kavuşmuş olmaktadır. Yeni gelen yönetim bu kaplıcayı korumak için anıtlar kururuna başvurusunun ardından kaplıca içinde bulunan su hakkında araştırmalar yapılarak kaynak su analizleri yaptırılmış ve suyun nitelikleri ortaya çıkmıştır. Bu araştırmalar ile birlikte kaplıcadaki suyun ne kadar önemli bir seviyede olduğu anlaşılınca restore çalışmaları başlatılmış alınan ekonomik destek ile birlikte de Tuzla Kaplıcaları Türkiye ekonomisinin önemli yerlerinden biri haline gelmiştir.

Kategoriler
Tuzla Kaplıcaları
Yorum bulunmuyor.

Yorum bırakın

*

*

BENZER