Kızılcahamam Kaplıcaları ve Faydaları

Ankara’nın en ünlü ilçelerinden biri olan Kızılcahamam’ın merkezinde bulunan Kızılcahamam Kaplıcaları, büyük ve küçük kaplıcalardan oluşmaktadır. Bir çok hastalığa deva olan kaplıcalar özellikle de çocuğu olmayan ailelere bir umut...
kızılcahamam kaplıcaları
kızılcahamam kaplıcaları

Ankara’nın en ünlü ilçelerinden biri olan Kızılcahamam’ın merkezinde bulunan Kızılcahamam Kaplıcaları, büyük ve küçük kaplıcalardan oluşmaktadır. Bir çok hastalığa deva olan kaplıcalar özellikle de çocuğu olmayan ailelere bir umut olmasıyla bilinmektedir. Büyük Kaplıca da bulunan suyun sıcaklığı 47 iken Küçük Kaplıcada bulunan suyun sıcaklığı 44 derecedir. Kaplıcalarda bulunan termal sularda hem içme hem de banyo kürleri olarak yararlanılmaktadır. İçme olarak kullandığınız zaman vücutta bulunan karaciğer, safra kesesi, mide ve bağırsak gibi organlara şifa verirken metabolizmayı da düzenleyerek metabolizmal hastalıklara şifa vermektedir. Banyo kürleri vücut dolaşımında yaşanan bozukluklar üzerinde oldukça etkilidir.

Büyük Kaplıca

Uzun yıllardır günümüze gelen süreç içerisinde birçok tadilat geçirmiş olan tesis 1985 senesinde son bir restorasyon çalışmasıyla daha kullanışlı hale gelmektedir. Yaşanılan bu çalışmayla birlikte yıkanma yerleri ve genel havuzun bulunduğu bölümler ayrılarak göbek taşı da ekleyerek başka bir bölüme yeniden hizmete sunulmaktadır. Ayrıca aileye önemde arttırarak aile kabinlerinin sayıları çoğaltılmıştır. Bir kat daha eklenen kaplıcaya bu kat ile birlikte Fizik Tedavi bölümü gelmiştir. Kadın ve erkek olarak kullanılabilen kaplıcalara günlük baz alındığında kışın 250 yazın ise 5000 kişi girebilmektedir. Belediye tarafından işletilen bu kaplıcanın daha önceden 3 Lt/su ve kendi kaynaklarında 1984 yılında M.T.A tarafından açılmış olan kuyudan gelen su dağıtılmaktadır.

kızılcahamamdaki kaplıcalar

kızılcahamamdaki kaplıcalar

Küçük Kaplıca

Yenice Mahallesinde bulunan Küçük Kaplıca adı gibi küçük bir binada ziyaretçilere hizmet vermektedir. Açık bir şekilde bulunan soyunma yeri ve kurnali bir şekilde olan yıkanma yeri olan kaplıcanın bir de küçük havuzu bulunmaktadır. Onun dışında pek bir özelliği bulunmayan tesisin öğlene kadar erkeklere öğleden sonra ise kadınlara termal otel imkanı sunmaktadır. Yazları genellikle 400 kişi giriş yapıyorsa kışları bu sayı yarıya düşmektedir. Bu kaplıcayı önemli kılan detay ise kum ve böbrek taşı dökümüne katkı sağlayan aynı zamanda da sindirimi düzenleyen ılık bir su akıntısı bulunmaktadır.

Kızılcahamam kaplıcalarının iyi geldiği hastalıklar ise ;

 • Romatizma
 • Siyatik, lumbago
 • Solunum yoları
 • Deri hastalıkları
 • Nevralji, kırık-çıkık
 • Kalp ve kan dolaşım rahatsızlıkları
 • Beslenme bozukluğu rahatsızlıkları
 • Bazı kadın hastalıkları
 • Çocuk hastalıkları Karaciğer
 • Böbrek, mide, bağırsak
 • Metabolizma rahatsızlıkları
 • Safra kesesi hastalıkları

Hastalıkların genel olarak şifa kaynağı olduğu ve ilerleme kaydedildiği bilinmektedir.

Kategoriler
Kızılcahamam Kaplıcaları
Yorum bulunmuyor.

Yorum bırakın

*

*

BENZER