Kaplıcalar

Kaplıca nedir? Kaplıca Nasıl Oluşur? Kaplıcaların Faydaları
kaplıcalar, kaplıca, kaplıca suları, termal oteller
kaplıca nedir kaplıcalar

Halk arasında ılıca olarak bilinen yer altı sularının yer yüzüne çıktığı kaynarcalara kaplıca adı verilir. Kaplıca suları, yer altında bulunan sıcak ve akar haldeki magma tabakası ile soğuyan yeryüzü tabakası arasında yer alan madensel yoğunluğu fazla olan kaynar sulardır. Bu sebeple kaplıca suları, içerdikleri minerallere göre çeşitli hastalıklara iyi gelmektedir.

İnsanlık tarihi boyunca yer alan kaplıcalar, yıllar içerisinde keşfedilmiş ve günümüzde artan teknolojilerle birlikte mineral zenginlikleri keşfedilmiş kaynak sularıdır. Maden sularının yer yüzü döngüsü üzerine farklı bilimsel görüşler öne sürülmekle birlikte kesin bir etken belirlenememiştir. Yer kabuğunda akar halde bulunan bu maden suları, çok sıcak, sıcak ve soğuk sular olarak sınıflandırılmaktadırlar.

İçerikleri bakımından farklılık gösteren kaplıca suları, kimyasal açıdan da farklı içeriklerde tanımlanmakta tuzlu, kükürtlü, karbon dioksitli, bikarbonatlı, iyotlu ve radyoaktif olarak farklı sınıflarda yer alabilirler. Kaplıcalar, bu maden sularının yer aldığı kaynarca veya ılıcalar üzerine yapılmış tesislere verilen genel addır.

Kaplıcalar, çok eski medeniyetlerden günümüze bu kaynarcalar üzerine veya yakınlarına yapılmış banyo, havuz veya son yıllarda giderek artan termal oteller şeklinde kurulmuş tedavi veya konaklama merkezleridir. Bu tesisler, kaynar suyun sıcaklığına göre ısıl soğurulma işlemi ile hastalara sunulabildiği gibi doğrudan kaynaktan çıktığı gibi de konuklara sunulmaktadır. İçeriklerine göre farklı hastalıkların tedavisinde kullanılan kaplıcalar, bilim ve teknikteki ilerlemelere paralel olarak tıp dünyasının da kabul ettiği alternatif tedavi yöntemleri arasında yerini almıştır.

Kaplıca Tedavileri

Sıcak su ile terapi anlamına gelen balneoterapi veya kaplıca tedavisi, özellikle termal otellerin yaygınlaşması ile birlikte profesyonel sağlık kadroları tarafından uygulanan yardımcı tedavi yöntemleri arasındadır. Kaplıca tedavileri, pek çok romatizmal hastalığa iyi gelmektedir.

Kaplıca Tedavilerinin Amaçları

Vücudun direncini arttırmak, kanın oksijen kapasitesinin artmasını ve vücudun doğru beslenmesini sağlamak, vücudun günlük yaşam konforunu arttırmak, hastalıkların beraberinde getirdiği sıkıntıları hafifletmek ve ortadan kaldırmak gibi amaçlarla kaplıca tedavileri uygulanmaktadır.

Kategoriler
Sağlık
3 İçeriğe ait yorumlar
 • Diyadin Kaplıcaları | Kaplıcalar
  14 Ağustos 2018 at 6:44 pm
  Yorum bırakın

  […] Sağlık Kaplıcalar […]

 • Ayaş Kaplıcaları ve Faydaları | Kaplıcalar
  15 Ağustos 2018 at 12:21 am
  Yorum bırakın

  […] Sağlık Kaplıcalar […]

 • Haymana Kaplıcaları | Kaplıcalar
  17 Ağustos 2018 at 12:02 am
  Yorum bırakın

  […] Kaplıca Nedir ? […]

 • Yorum bırakın

  *

  *

  BENZER

  • Armutlu Kaplıcaları

   Armutlu kaplıcaları Yalova ilimizde bulunur. Armutlu ilçe merkezine 4 km, kent merkezine ise 51 km uzaklığındadır. Yalova kaplıcaları gibi Türkiye’nin mühim kaplıcalarından birisidir. Armutlu kaplıcaları, çevresi maki ve ağaçlarla...
  • Ziga Kaplıcaları Tanıtımı

   Uzun yıllardan beri 7’den 70’e herkesin merakla gelmiş olduğu Ziga Kaplıcaları bünyesinde bulundurduğu birçok avantaj ile özellikle de 47 derece olan termal suyu mineral yönünden gerektiğince zengindir. Banyo ortamında...
  • Termal Turizimin Gelişmesi için Yapılması Gerekenler

   Ülkemiz çoğu alanda talihli bulunduğu gibi jeotermal enerji konusu ile ilgili da dünya üstündeki sayılı şansa sahip ülkeler arasındadır. Üç değişik jeotermal kuşak üstüne kurulmuş olan ülkemizin neredeyse her...
  • Termal Turizm Tarihçesi

   İnsanlık tarihi ne kadar eski ise bu kıymetli su kaynaklarının tüketimi da bir o kadar eskidir. Anadolu toprakları her yönden varlıklı bulunduğu gibi jeotermal su kaynaklarının kullanıma dair de...