Kangal Balıklı Kaplıca

Ülkemiz içerisinde bulunan termal kaplıcalar arasında olan Kangal Balıklı Kaplıcaları diğer kaplıcalara oran ile kendine özgü bir durumu vardır. Tedavi yöntemleri sayesinde dünya üzerinden bir eşi benzeri bulunması mümkün...
sivas kangal kaplıcaları
sivas kangal kaplıcaları

Ülkemiz içerisinde bulunan termal kaplıcalar arasında olan Kangal Balıklı Kaplıcaları diğer kaplıcalara oran ile kendine özgü bir durumu vardır. Tedavi yöntemleri sayesinde dünya üzerinden bir eşi benzeri bulunması mümkün olmayan kaplıca, ilim ve tıbbi bir mucizeyi “Sedef Hastalığı” tedavi ederek yapılması güç bir olaya imza atmıştır. Termal kaplıca içerisinde bulunan suyun 36-37 derecede ziyaretçilerine imkan sağlamaktadır. Kaplıca içerisinde bulunan balıklarında tedavi yöntemlerinin her dâhim arttırılması, modern tıp üzerinde faydası görülmeyen, özellikle de cilt hastalıklarında bulunmayan çözümler için Kangal Balıklı Kaplıcaları önerilmektedir.

Yüksek derecede tahriş olması durumunda ve bir enfeksiyondan oluşmuş cilt dokularındaki yaraları yani egzama, cerahatli sivilceler ve hatta tıpta tedavisinin imkansız olduğu bilinen hastalık 2 ila 10 cantim uzunluğundan bulunan Sazangiller olarak da bilinen balıklar tarafından tedavi edilerek bir çok hastalığı iyileştirmekte o hastalık ile ilgili tek bir iz bile bırakmamaktadır.

Kaplıca içerisine tedavi olmaya gelen kişiler ilk kez ellerini yıkadıklarında tarifi olmayan bir mutluluk yaşayarak neredeyse tarif edilemeyen bir anı yaşamaktadır. Özellikle de kaplıca içerisinde bulunan suya girdikleri anda kişinin etrafına anında gri ve bej renkte olan sazan ve kaya balığı türü balıkların hastanın etrafında dolaşarak hastalık belirtilen yerleri iyileştirmek için çabaladığı görülmektedir. Tedavi için gelen kişilerin balıklara alışmaları yaklaşık olarak 2-3 gün sürmektedir. Dişleri bile olmayan doktor balıklar bulunan hastalık kabartılarını, dudak hareketleriyle acıtmadan ve kesinlikle vücutta kanama yapmadan cilt üzerinde tahriş olan yerleri kopararak cilt pürüzsüz hale gelene kadar temizlenmektedir. Balıklar tarafından sağlanan tedavinin sonuç vermesi için 21 gün boyunca günde 4 saatten 2 seans şeklinde görülmektedir.  Vücut ısısıyla eş değer olan kaplıca suyu şifa özelliğinin yanı sıra berrak, kokusuz ve akmış olduğu yerde de hiçbir çökelti sağlanmadan bırakmamaktadır. Kaplıca suyunun içerisinde kalsiyum, magnezyum, selenyum ve bikarbonat gibi iyonlar ile birlikte bir çok miktarda element bulunmaktadır. Kaplıcanın merkezi kırsal bir alanda olup yeşil bir vadi içerisinde bulunmaktadır. Bayanlar ve erkekler olarak ayrılmış 2 adet üstü açık, iki adet de üstü kapalı havuz bulunmaktadır. Kaplıca içerisinde bulunan havuzlar günde 1500 kişiye kadar hizmet verebilme kapasitesine sahiptir. Kaplıca ulusal sempozyum sertifikasına sahip olmaktadır.

Tedavi Edilebilen Hastalıklar

 • Sedef Hastalığı
 • Dermatolojik Hastalıklar
 • Kronik olarak oluşan egzematöz hastalıklar
 • Dejeneratif Eklem Hastalıkları
 • Romatizmal Doku Hastalıkları
 • Kalp, karaciğer ve böbrek yetmezliği hastalıkları
 • Kontrol altında olmayan hipertansiyon hastaları
 • Akut enfeksiyonlar
 • Kanserler
 • Ağır dolaşım bozuklukları
 • Kanamalı, akıntılı ve sulu yaralar
 • Varis hastalıkları tedavi edilmektedir.
Kategoriler
Sivas Kaplıcaları
Yorum bulunmuyor.

Yorum bırakın

*

*

BENZER