Haymana Kaplıcaları

Ankara'nın göz bebeği Haymana Kaplıcaları, şifalı kaynak sularını lüks termal otelleri ile sizlere sunuyor.
Ankara haymana kaplıcaları
Ankara haymana kaplıcaları

Haymana Kaplıcaları, İç Anadolu Bölgesi üzerinde bulunduğundan o bölgenin maden suyu kaynağıdır. Ankara’nın güneydoğusunda, Haymana kasabasının içinde tepede bir alanda yer almaktadır. Ankara merkeze uzaklığı yaklaşık olarak 73 kilometre olan kaplıcaya Ankara-Haymana karayoluyla gidilmektedir. Kaplıcalarda bulunan suyun sıcaklığı yaklaşık olarak 44,5 derece kaynak akım değeri ise 4,8 lt*sn Ph değeri ise 6.8 derece bulunmaktadır.  Kaplıcalarda bulunan suyun birleşimi bikarbonat, kalsiyum, sodyum ve karbondioksit elementlerinden oluşarak gelen ziyaretçiler için şifa kaynağı olmaktadır.  Banyo suları ve içme kürlerinde elverişli olan sular da önlenebilen hastalıklar romatizma, deri, kalp ve kan dolaşımı, nevralji, solunum yolu, kadın hastalıkları, sinirsel ve kas yorgunluğu gibi hastalıklara iyi gelip şifa kaynağı olmaktadır. Termal suyun vücutta kullanılmasının dışında içildiği zaman bile mide de karaciğer de safrakesesi ve pankreas üzerinde büyük bir olumlu etkisi olmaktadır. Tesisin içerisinde iki adet genel olarak hitap edilen havuz, dört adet odalardan ayrı bir şekilde kullanılan özel banyo, fizik tedavi üniteleri ve termal tedavi üniteleri, lokanta ve gazino bulunarak gelen misafirlere hizmet vermektedir.  Haymana ilçesinde Belediye’nin kontrolünde olan üç küçük kaplıca ve iki adet otel bulunmaktadır. Medrese, Seyran ve Merkez kaplıcalar ile birlikte Haymana’nın termal yatak kapasitesi günlük 2000 kişiyi bulmaktadır. 68 yataklı Cimcime Kaplıca Oteli ile birlikte 120 yataklı termal oteli arasında tek fark olarak fizik tedavi merkezi görülmektedir. Kaplıca merkezinin içerisinde küvet, havuz banyosu, ışın ve fizik tedavi hizmetleri bulunmaktadır. Haymana Kaplıca sularına gittiğiniz an her çeşit romatizma, mide, böbrek ve solunum yolları hastalıkları, kadın hastalıkları ve kırık çıkıklarında büyük bir iyileşme süreci görülmektedir.

 • Haymana Kaplıcası
  Haymana Merkez Kaplıcası Termal Oteli
  Çaldağı Mh. Niyazi Siren Cd. Haymana
  Tel: 658 29 00 – 01
 • Haymana Belediyesi Seyran Kaplıcası
  Ankara Belediyesi Seyran Kaplıcası
  Tel: 658 29 07
 • Haymana Belediyesi Medrese Kaplıcası
  Ofisaltı Haymana
  Tel: 658 29 02
 • Merkez Kaplıca
  Haymana
  Tel: 658 10 19

Yukarı da görmüş olduğunuz kaplıcaları arayarak istediğiniz tarih için rezervasyon bilginizi sorgulatabilirsiniz.

Tarihçe

Bir çok ilde bulunan şifalı suları kullanmak ve şifalı olduğuna inanmak aslında biraz da insanlık tarihinin varoluşuyla başlamaktadır. Anadolu uygarlıklarında bulunan şifalı kaynakların ilk kullanan kavimin Etiler olduğu bilinmektedir. Yıllar önce Haymana kaplıcasının etrafında yapılmış olan kazılar sonucu çıkan havuz parçalarının Dereköy yakınlarında bulunan Eti Mabedi olduğu kesinlik kazanmaktadır. Gavur Kalesi taşlarıyla birlikte aynı menşeli olduğu daha sonlarında tespit edilmiştir. Tarihi yol olarak adlandırılan Kral Yolu güzergahında olan Haymana kaplıcaları, daha bir çok kişiler tarafından kavim olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. Özellikle de Galatların bu bölge adına Galatia Salutaris adını vermeleri yani sıcak su demeleri tesadüften ibaret değildir. Bu uygarlıklardan başka kişilerin de bu kaplıcayı geliştirdiği tahmin edilmektedir. Uygarlıkların geliştirilmesinden sonra Belediye Başkanı Mustafa Namal tarafından da üç yıldızlı 60 oda 120 yataklı kapasitesi bulunan Termal Otel bulunmaktadır. Özellikle Belediye tarafından geliştirilen bölge otobüs seferlerin artması ve iki firma verilmesiyle birlikte kaplıcalara yoğunluğun artmasına neden olmaktadır.

Jeolojik Konum

Kaplıcalar, alt eosenin sınırlarıyla çevrilmiş olup yaygın olarak fliş fasiyesli arazisinde yer almaktadır. Haymana’nın kuzeyinde yer alan formasyon sınırlarında fay ve bindirmelere rastlanmaktadır. Kaplıcanın kuzeyinde neojen ve kısmi olarak volkanik sahreler ara tabakalı olarak görülmektedir.  Uluslararası düzeyde Şifalı Su Kaynakları Araştırma Merkezi içerisinde bulunan 30 ülkeyi kapsayan araştırmalara göre, nitelik bakımından Haymana Kaplıcası dünya üzerinde ünlü olan Vişi Kaplıcalarından sonra ikinci sırada yer almaktadır. Haymana da bulunan kaplıca deniz seviyesinden 200 metre yükseklikte bulunmaktadır.

Kategoriler
Haymana Kaplıcaları
Yorum bulunmuyor.

Yorum bırakın

*

*

BENZER