Diyadin Kaplıcaları

Diyadin Kaplıcaları Ağrı’nın güneydoğusunda yer alan Diyadin İlçe Merkezine yaklaşık olarak 5 kilometre mesafede yer almaktadır.  Büyük bir alana sahip olan Diyadin Kaplıcaları 3 tane ayrı ayrı bölge halinde...
ağrı diyadin kaplıcaları
ağrı diyadin kaplıcaları

Diyadin Kaplıcaları Ağrı’nın güneydoğusunda yer alan Diyadin İlçe Merkezine yaklaşık olarak 5 kilometre mesafede yer almaktadır.  Büyük bir alana sahip olan Diyadin Kaplıcaları 3 tane ayrı ayrı bölge halinde bulunan kaplıcalardan oluşmaktadır. Yılanlı, Davut ve Köprü kaplıcalarıyla birlikte sizlerin hastalıklarınızı anlık çözümler bulmak için ve ağrılarınızın biraz da olsun dinmesi için oluşturulmaktadır. Sağlığınızın yanı sıra Diyadin Kaplıcalarının konumu itibariyle Murat Nehri’ni görmesi sebebiyle görsel ve rekreatif açıdan önemli bir eser olarak görülmektedir.  Diyadin Kaplıcalarına ulaşabilmek için kara yolunu tercih eden ziyaretçiler için kullanılması gerek yok Erzurum-İran transit yoludur. Bu yolun 7 kilometre güneyinde bulunan kaplıcalara, kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Diyadin Kaplıcaları, Ağrı iline 60 kilometre, Erzuruma ise 55 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Havayoluna ulaşım ise 70 kilometre mesafeyle Ağrı Havaalanı, yaklaşık olarak 100 kilometre ise Erzurum havaalanı ile sağlanmaktadır.

Diyadin Kaplıcalarının deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık oalrak 1925 metredir. İklimin çokça hissedildiği bölge de yaşanan iklim özellikle Doğu Anadolu Bölgesi üzerinde bulunan Diyadin’de bölgeyi kaplayan yüksek dağların bulunmasıyla birlikte genellikle karasal iklim görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve karlı ve uzun geçmektedir. Özellikle de yaz aylarında gece ve gündüz arasında ki sıcaklık farkları oldukça fazla olmaktadır. Yıllık ortalama sıcaklığı 8.7 derece olan Ağrı’nın en yüksek sıcaklığı ise 37 derecece olarak bilinmektedir. Yılda ortalama 26 gün yağış görürken yağış miktarı ise 305 mm olarak bilinmektedir.

Diyadin Kaplıcaları Hangi Hastalıklara iyi gelir?

Termal suların yapısında bikarbonat, klorür, sülfat, kalsiyum, karbondioksit gazı içermesi ve toplumun mineralizasyonun 1gr/lt olması sebebiyle termal suların hastalara şifa özelliği sağlamaktadır. Cilt hastalıkları, romatizma, çeşitsel olarak nöroloji hastalıkları, kadın hastalıkları, kemik ve kireçlenme hastalıkları, siyatik bozukluklar ve metabolizma da meydana gelen hastalıkların tedavisinden yararlanılmaktadır. Kaplıcaların içerisinde bulunan termal suyun özelliklerinden bazıları ise şunlardır; suyun toplam mineralizasyonu 1000 mg/lt sıcaklığı ise 72-78 derece olmaktadır.

Diyadin Kaplıca Otelleri

Vali Lütfü Yiğenoğlu Otel ve Kaplıca Tesisleri: Diyadin kaplıca alanında sağlanmış olan konaklama imkanı ve sadece Vali Lütfü Yiğenoğlu otel ve kaplıca tesisleri yer almaktadır. Tesis, ilçe merkezine 5 kilometre mesafede bulunmaktadır. Tesisin asıl sahibi Diyadin Belediyesine ait olup özel bir şahısa kiralanmaktadır. Belediye tarafından belgelenmiş olan tesisin içerisinde 34 oda ve 68 yatak kapasitesi bulunmaktadır. Odaların içerisinde 1 adet sauna 1 adet jakuzi ve 1 adet Türk hamamı bulunmaktadır. Tesisin genelinde 12 ay boyunca sizlere hizmet vermektedir.

Diyadin kaplıca tesislerinin yanı sıra konaklama imkanı bulunmayan Köprü, Davut ve Yılanlı kaplıcaları alanlarında ise muhtelif havuz ve hamamların günü birlik kullanılmasıyla hizmet vermektedir..

Kategoriler
Ağrı Kapıcaları
Yorum bulunmuyor.

Yorum bırakın

*

*

BENZER