Bitlis Kaplıcalarının Tanıtımı

Bitlis, bir çok jeotermal kaynağı bulunmasına karşın termal turizm sektörü için iyi tanıtılamamıştır. Bu amaçla iyi bir tanıtımın yapılması ve kaynaklar üstüne çağdaş termal tesislerin kurulması mühimdir. Çünkü Bitlis...

Bitlis, bir çok jeotermal kaynağı bulunmasına karşın termal turizm sektörü için iyi tanıtılamamıştır. Bu amaçla iyi bir tanıtımın yapılması ve kaynaklar üstüne çağdaş termal tesislerin kurulması mühimdir. Çünkü Bitlis kaplıcaları ülkemizin en mühim termal turizm cennetlerinden birisi olmaya adaydır. Bölgede çok geniş bir alana dağılmış verimli termal su kaynakları bulunmaktadır. Asırlardır bölge halkının şifa bulduğu bu sular hem uygun sıcaklıkta hem de mineralizasyon seviyesi bakımından gerektiğince varlıklıdır. Bunca varlıklı özelliği neticesi olarak Bitlis kaplıcaları termal suları çoğu hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Kaplıcalar.com olarak sizlere Bitlis Kaplıcalarını en iyi şekilde tanıtmış bulunmaktayız.

ÇUKUR KAPLICASI

Bölge halkı doğrulusunda Güroymak kaplıcası olarak da bilinmektedir. Termal su kaynağı 39 derece olmakla birlikte ortamında magnezyum, sodyum, kalsiyum ve demir gibi çok çok mineral barındırır. Bu kaplıcayı çok kıymetli yapan ise banyo uygulamalarının yanı sıra doğar balçık banyosu yapılmasına da imkân sağlıyor olmasıdır. Böbrek ve idrar yolları başlıca olmak üzere onlarca hastalık üstünde olumlu tesiri vardır.

GERMAP KAPLICASI

Bitlis merkeze 40 dakikalık konumda ulunan Germap kaplıcası bölgede bulunan termal su kaynaklarından olan Germap kaplıcası yaklaşık olarak 44 derece gibi su çıkarmaktadır. Çok dar imkânlara sahip tesislerindeki termal suyun deri hastalıkları üzerinde etkileyici bir durumu bulunmaktadır.

NEMRUT DAĞI KAPLICASI

Debisi çok düşük olan bu kaplıcanın suyu ise tam 60 derecedir. Bu sıcak suyun Romatizma ve bacak bölgesi ve eklem ağrılarını geçirdiği bilinmektedir.

KÜÇÜK KAPLICASI

Bitlis merkeze yürüme mesafesinde olan Küçük kaplıcası adı gibi de küçüktür çünkü dakikada 1-2 litre su çıkmaktadır. Su ısısı 23 derece bulunmasından dolayı termal su sınıflandırması içerisine alınan Küçük kaplıcası termal su kaynaklarının Romatizma ve deri hastalıklarının tedavisinde yardımcı tedavi tekniği olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Kategoriler
Bitlis Kaplıcaları
Yorum bulunmuyor.

Yorum bırakın

*

*

BENZER