Bingöl Kaplıcaları ve Avantajları

Ülkemiz sıhhat turizmi bakımından gerektiğince mühim yere sahiptir. Hemen derhal her ilinde kaplıcaları bulunmaktadır. Kaplıcaları ile ünlü olan illerimizden bir adetsi de Bingöl’dür. Bingöl kaplıcaları pek çok hastalıklara deva...

Ülkemiz sıhhat turizmi bakımından gerektiğince mühim yere sahiptir. Hemen derhal her ilinde kaplıcaları bulunmaktadır. Kaplıcaları ile ünlü olan illerimizden bir adetsi de Bingöl’dür. Bingöl kaplıcaları pek çok hastalıklara deva kaynağı olmuştur.  Hem de Bingöl kaplıcaları natural güzellikleri ile de senenin her mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin akımına uğramaktadır.

Bingöl Kaplıcaları Termal Özellikleri

Bingöl’de Kös kaplıcaları ve Bingöl içmeleri olmak üzere iki adet devalı suya sahiptir. Kös kaplıcaları; Bingöl- Karlıova kara yolunu 20 km mesafesinde bulunmaktadır. Yılın her mevsiminde gitme olanağı bulabileceğiniz Kös kaplıcaları, 1 otel, 10 adet motel, 10 pansiyon, biri açık ikisi kapalı yüzme havuzu, çay bahçesi, lokanta, vasıta park yerine sahiptir. Bingöl kaplıcaları pek çok hastalığa deva kaynağı olması yardımıyla yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olmayı başarmıştır.  Bingöl içmeleri ise; Bingöl- Genç kara yoluna 9 km mesafededir ve yalnızca yaz mevsiminde gidilebilmektedir.

Kös kaplıcalarının suyu bikarbonatlı karbon gazoz ve karbondioksitlidir. Bunların dışında silikat, sülfat gibi anyonlar; alüminyum ve demir gibi katyonlar bulunmaktadır. Kaplıca suyu, maden suyu özelliği içermektedir ve tüketildiğinde hazımsızlık bozukluğu gidermektedir. Banyo olarak kullanıldığında ise kadın hastalıkları ve Romatizma hastalıklara iyi gelmektedir. Bunların dışında böbrek rahatsızlıklarına ve cilt- deri hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. Bingöl içmeleri ise Romatizma ve kadın hastalıklarının tedavisinde, böbrek taşlarını düşürmeye yararı bulunmaktadır. Hem de Bingöl kaplıcaları kemik erimesinde, diş çürümesinin giderilmesinde, idrar yolları ve bağırsak hastalıkları, diyabet, kalp- damar hastalıkları, sinir hastalıkları gibi daha pek çok hastalığa iyi geldiği gelmektedir. Bu, vatan dışında ve vatan dışından gelen bilim insanlarının yaptığı incelemeler neticesinde belirleme edilmiştir.

Kategoriler
Bingöl İçmeleriBingöl KaplıcalarıKös Kaplıcaları
Yorum bulunmuyor.

Yorum bırakın

*

*

BENZER