Balıkesir Kaplıcaları Hizmetleri ve Faydaları

Sahil şehirlerinden biri olan Balıkesir hem deniz, hem doğa, hem de tarih yönünden varlıklı bir bölgedir. Bu bölgeyi varlıklıleştiren bir diğer kaynak ise natural termal alanlardır. Bu termal alanlar...

Sahil şehirlerinden biri olan Balıkesir hem deniz, hem doğa, hem de tarih yönünden varlıklı bir bölgedir. Bu bölgeyi varlıklıleştiren bir diğer kaynak ise natural termal alanlardır. Bu termal alanlar Balıkesir’in geneline yayılmış bir durumdadır. Balıkesir kaplıcaları, termal turizmi yönünden mühim bir alandır. Kaplıca suları genel olarak sindirim, sinir ve mafsal sistemlerine iyi gelir. Ruhsal sıkıntıların giderilmesinde de bu kaplıcaların suyundan faydalanmak mümkündür. Balıkesir bölgesinde tespit edilen kaplıcaların çoğunun tarihi antik dönemlere kadar dayanır.
Balıkesir kaplıcaları arasında tespit edilen bu kaplıcaların suyu Romatizma, siyatik, kireçlenme gibi hastalıklara iyi gelir. Balıkesir il merkezinde ise Pamukçu kaplıcaları bulunur. Şehir merkezinden toplu taşıma araçları ile bu kaplıcalara ulaşmak mümkündür. Bor ve flüorür sahibi olan sodyumlu, sülfatlı, klorürlü sular grubundadır. Eklem hastalıkları, ortopedik rahatsızlıklar, beyin cerrahisi ardından rehabilitasyon süreci amacıyla uygundur. Susurluk kaplıcalarından ise banyo ve balçık olarak faydalanılır. Banyo, Romatizma, nevralji, nefrit, polinefrit, felçler gibi hastalıklarda kullanılır. Çamur tedavisi ise çocuk felçleri, kırık ve çıkıktan ileri hareketsizlikler amacıyla tavsiye edilir. Bu kaplıcanın hem suyu hemde içerisinde ki mineraller kadın hastalıklarında etkilidir.

BALIKESİR EDREMİT KAPLICALARI

Güre Kaplıcaları denize mesafesi 300 metredir. Turistik bölgenin merkezindedir. Kazdağları eteklerinde tespit edilen bu bölgenin havası da diğer alanlara göre daha farklıdır. Hem kaplıca, hem deniz zevki yaşanabilir. Gönen’de tespit edilen kaplıca suyunun radyoaktif özellikte olduğundan ötürü bu suya gençlik suyu denilir. Burada tespit edilen kaplıcaların çok eski bir geçmişi vardır. 73 derece olan su, hem banyo hem içme suyu olarak kullanılır. Bu sular Romatizma, kireçlenme ve strese iyi gelir.

Kategoriler
Balıkesir Kaplıcaları
Yorum bulunmuyor.

Yorum bırakın

*

*

BENZER