Balçova Kaplıcaları

Balçova Kaplıcaları, İzmir’in sınırları içerisinde yer alan Balçova ilçesine bağlı bir yerde hizmet vermektedir. İzmir körfezinin güneyinde sağlanmış olan kaplıcalar, aynı zamanda tarihi Agamemnon yerleşmesi içinde bulunarak, orman ve...
termal oteller, kaplıcalar
İzmir Balçova termal otel

Balçova Kaplıcaları, İzmir’in sınırları içerisinde yer alan Balçova ilçesine bağlı bir yerde hizmet vermektedir. İzmir körfezinin güneyinde sağlanmış olan kaplıcalar, aynı zamanda tarihi Agamemnon yerleşmesi içinde bulunarak, orman ve deniz manzarasını aynı anda yaşayarak bünyenizi de termal bir sıcaklık ile daha dinç tutmanızı sağlamaktasınız. Balçova kaplıcaları antik dönem üzerinden kalma, ve bu zamana kadar bir çok kişiye şifa veren bir kaplıcadır. İsmini Mykene Kralı Agamemnon’dan alan bir öyküsü bulunduğundan ötürü Homeros’ta ve Strabon’da yaşayan bu kaplıcanın Mitolojide farklı bir öyküsü bulunmaktadır. Mitolojik öyküye göre Agamemnon’un kızı rahatsızlanarak tüm vücudunu yararlar sarar. Zamanın doktorları genç kızı iyileştiremeyerek, şuan ki Balçova kaplıcalarının bulunduğu yere götürüp kızını oraya kitler ve ölüme terk eder. Hasta kız yaşamak için kaplıca suyundan içer, çamura sürünür ve 21 gün içerisinde iyileşir ve artık eskisinden de daha sağlıklı olmuştur. Makedonya Kralı Büyük İskender’in ordusunun da bu yaralılar ile burada tedavi edildiği konusunda tarihi boyunca büyük söylentiler olmaktadır.

izmir termal otelleri, kaplıcalar

Balçova Termal Otel – İzmir

 

Balçova Kaplıcaları’nda kaplıca suyu ve çamur banyosu beraberinde yapılmaktadır. Ayrıca kaplıca içerisinde bulunan su insanların içebildiği su olarak görülmektedir. Yurt içi ve yurt dışından büyük bir ilgi gösterilen kaplıcanın suyun sıcaklığı yaklaşık olarak 63 derece olup, içerisinde bulunan radyoaktivite ve sodyum bikarbonat ve klor ile sağlanmaktadır. Kaplıca çevresinde termal otel ve tedavi merkezleri bulunarak, günümüzde en iyi sağlık merkezlerinden biri haline gelmiştir. İçinde bulunan rehabilitasyon merkezi sayesinde bilimsel olarak çalışan rehabilitasyon merkezlerinden en iyilerinden biridir. Kaplıca özellikle de Fizik Tedavi alanında ün yapmaktadır. Fizyoterapi ve parafin üniteleri ile bunlara ait çeşitli uygulamalar ile bir çok kişiye tedavi hizmeti sağlanmaktadır.

Balçova Kaplıcasına Ulaşım

İzmir şehir merkezine yaklaşık olarak 8 kilometre olan kaplıca Adnan Menderes Havaalanı’na ise 19 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Önemli turizm destinasyonları ile Çeşme’ye 70 kilometre Efes ve Bergama’ya 76 kilometre uzaklıkta bulunan Balçova Kaplıcaları Kuşadası’na ise 90 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Çevrelerinde bulunan Pamukkale’ye 224 kilometre, Bodrum’a 350 kilometre mesafede bulunan Balçova kaplıcaları İzmir merkezi konumundan dolayı ister deniz yolu isterseniz de demir yoluyla ulaşım sağlanmaktadır. Kaplıcaların deniz üzerinden yüksekliği ise yaklaşık olarak 25 metredir.

Kategoriler
Balçova Kaplıcaları
Yorum bulunmuyor.

Yorum bırakın

*

*

BENZER