Ayaş Kaplıcaları ve Faydaları

Ankara’da bulunan Ayaş Kaplıcaları Ankara’nın kuzeybatısında bulanan Ayaş İlçesine 23 kilometre uzaklıktadır. Kaplıcalarının yer seviyesinden yüksekliği yaklaşık olarak 690 metredir. Ankara’nın iklimini alan kaplıcalar genellikle yazları sıcak ve kurak...
Ayaş kaplıca ve içmeleri
Ayaş kaplıca ve içmeleri

Ankara’da bulunan Ayaş Kaplıcaları Ankara’nın kuzeybatısında bulanan Ayaş İlçesine 23 kilometre uzaklıktadır. Kaplıcalarının yer seviyesinden yüksekliği yaklaşık olarak 690 metredir. Ankara’nın iklimini alan kaplıcalar genellikle yazları sıcak ve kurak kışları ise soğuk ve yağışlı olan iklim özelliklerine rastlanmaktadır. Birbirinden farklı pek çok hastalığın tedavisi için kullanılabilen Ayaş Kaplıcaları bir çok ziyaretçinin şifa kapısı olmaktadır.

Ayaş Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

Ayaş Kaplıcaların kullanılmış olan termal sular Sağlık Bakanlığının ekipleri ile test edilerek onaylanıp tedaviler için uygun görülmektedir. Doktorlar kontrolünde sağlanan banyo uygulamaları ve ortopedik ve nörolojik sekellerin rehabilitasyonların kronik dönemleri ile romatizmal hastalıkların rehabilitasyonunda bulunan içme uygulamaları şeklinde mide, bağırsak enfeksiyonun çözülmesine fonksiyonel rahatsızlıkların ortadan kaldırılmasına ve safra keselerinin fonksiyonel rahatsızlıkların tamamlayıcı olarak tedavi yöntemi olarak kullanılması sağlanmaktadır.

Kaplıcalar da kullanılan suların özellikleri ise ; berrak ve temiz olması sülfat bulunması, mineral olması ve sodyum, kalsiyum, magnezyum ve demir- alimünyum gibi elementleri yapısında bulunması etkilidir. Ph derecesi 8.06 olan suyun iletkenliği 754 olarak belirlenmiştir. Kaplıca içerisinde kullanılan suyun toplam mineralizasyonu ise 9042 mg/lt olarak hesaplanmıştır. Sizlerin kullanmış olduğunuz suların sıcaklığı genellikle 30,5-51 derece haline gelmektedir.

Ayaş Kaplıcalarına Nasıl Gidilir ?

Ayaş Kaplıcaları, Ankara’nın merkezine 83 kilometre uzaklıkta bulunup Ankara da bulunan D-140 kara yoluyla ulaşım sağlanmaktadır. Kaplıcanın bulunmuş olduğu konum kara yoluna yaklaşık olarak 3 kilometredir. Ankara Esenboğa Havaalanına ulaşım ise 110 kilometre uzaklıktadır.

Kategoriler
Ayaş İçmeleri ve Kaplıcaları
Yorum bulunmuyor.

Yorum bırakın

*

*

BENZER

  • Ayaş Kaplıcaları

    Ülkemizde detaylı hastalıkları tedavi etmede sarf edilen pek çok kaplıca bulunmaktadır. Daha doğrusu bu tesislerde hem tatil gerçekleştirme hem de rahatsızlıklara çözüm bulmak olasıdür. Bu kaplıcaların mühim bir bölümü...