Adana Kaplıcaları

Adana ilimiz iklimi çok sıcak olmasına karşın yer altı kaynakları tarafından çok varlıklı olmayan bir kenttir. Bu bölümde tedaviler amacıyla sarf edilen termal ve yer altından çıkan varlıklı sular...

Adana ilimiz iklimi çok sıcak olmasına karşın yer altı kaynakları tarafından çok varlıklı olmayan bir kenttir. Bu bölümde tedaviler amacıyla sarf edilen termal ve yer altından çıkan varlıklı sular bulunsa da çok sıcak çıkan ve mineral tarafından çok varlıklı sular bulunmamaktadır. Bu tarafta da kent de kurulmuş çağdaş bir terminal al tesis bulunmamakta daha doğrusu bu termal tesisin kurulması amacıyla gereken bir termal su kaynağı bulunmamaktadır. Adana kaplıcaları arasında en tanınanları Kozan içmesi, Ali Hocalı İçmesi, Ceyhan Kaynağı, Acı dere içmesi ve Kurt Tepe İçmesidir.

CEYHAN KAYNAĞI

Bir kaynaktan çıkan suyun termal su özelliğini alabilmesi amacıyla en az 20 derece olması gerekmektedir. Tahtalıköy Kükürtlü Kaynağı olarak da tanınan Ceyhan kaynağından çıkan suların derecesi de tam bu alt sınırdadır. Bol miktarda kükürt bulunması sebebiyle bu şifalı suların cilt hastalıkları üstünde olumlu tesiri bulunduğu bilinmektedir. Hekim kontrolünde uygulanacak termal kürler ile cilt yaraları ve hastalıkları adına yardımcı tedavi tekniği olarak kullanılabilir.

ALİ HOCALI İÇMESİ

Adını bulunduğu köyden alan içmenin suları 10 değişik kaynaktan gelmektedir. Herhangi bir termal özelliği olmayan ve üstünde yeterli teknik bilgiye erişebileceğimiz bir tetkik olmayan Ali Hoca içmesi sularının mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelerek sindirimi rahatlattığı söylenmektedir.

KOZAN İÇMESİ

İçerisinde bol miktarda kükürt bulunduğu amacıyla ağrılı cilt hatalıklarına iyi gelen Kozan içmesi halk arasında Ilıca içmesi olarak da bilinmektedir.

ACIDERE İÇMESİ

Termal bir su olmasa da ılık olması sebebiyle içimi yumuşaktır. İçinde az tuz içermesi sebebiyle içme kürü olarak uygulandığında sindirim sistemini düzenler ve üstelikte safra yolları hastalıklarında tedavi tekniği olarak uygulanabilir.

Kategoriler
Adana kaplıcaları
Yorum bulunmuyor.

Yorum bırakın

*

*

BENZER