Kaplıcalar

Kaplıca nedir? Kaplıca Nasıl Oluşur? Kaplıcaların Faydaları
kaplıcalar, kaplıca, kaplıca suları, termal oteller
kaplıca nedir kaplıcalar

Halk arasında ılıca olarak bilinen yer altı sularının yer yüzüne çıktığı kaynarcalara kaplıca adı verilir. Kaplıca suları, yer altında bulunan sıcak ve akar haldeki magma tabakası ile soğuyan yeryüzü tabakası arasında yer alan madensel yoğunluğu fazla olan kaynar sulardır. Bu sebeple kaplıca suları, içerdikleri minerallere göre çeşitli hastalıklara iyi gelmektedir.

İnsanlık tarihi boyunca yer alan kaplıcalar, yıllar içerisinde keşfedilmiş ve günümüzde artan teknolojilerle birlikte mineral zenginlikleri keşfedilmiş kaynak sularıdır. Maden sularının yer yüzü döngüsü üzerine farklı bilimsel görüşler öne sürülmekle birlikte kesin bir etken belirlenememiştir. Yer kabuğunda akar halde bulunan bu maden suları, çok sıcak, sıcak ve soğuk sular olarak sınıflandırılmaktadırlar.

İçerikleri bakımından farklılık gösteren kaplıca suları, kimyasal açıdan da farklı içeriklerde tanımlanmakta tuzlu, kükürtlü, karbon dioksitli, bikarbonatlı, iyotlu ve radyoaktif olarak farklı sınıflarda yer alabilirler. Kaplıcalar, bu maden sularının yer aldığı kaynarca veya ılıcalar üzerine yapılmış tesislere verilen genel addır.

Kaplıcalar, çok eski medeniyetlerden günümüze bu kaynarcalar üzerine veya yakınlarına yapılmış banyo, havuz veya son yıllarda giderek artan termal oteller şeklinde kurulmuş tedavi veya konaklama merkezleridir. Bu tesisler, kaynar suyun sıcaklığına göre ısıl soğurulma işlemi ile hastalara sunulabildiği gibi doğrudan kaynaktan çıktığı gibi de konuklara sunulmaktadır. İçeriklerine göre farklı hastalıkların tedavisinde kullanılan kaplıcalar, bilim ve teknikteki ilerlemelere paralel olarak tıp dünyasının da kabul ettiği alternatif tedavi yöntemleri arasında yerini almıştır.

Kaplıca Tedavileri

Sıcak su ile terapi anlamına gelen balneoterapi veya kaplıca tedavisi, özellikle termal otellerin yaygınlaşması ile birlikte profesyonel sağlık kadroları tarafından uygulanan yardımcı tedavi yöntemleri arasındadır. Kaplıca tedavileri, pek çok romatizmal hastalığa iyi gelmektedir.

Kaplıca Tedavilerinin Amaçları

Vücudun direncini arttırmak, kanın oksijen kapasitesinin artmasını ve vücudun doğru beslenmesini sağlamak, vücudun günlük yaşam konforunu arttırmak, hastalıkların beraberinde getirdiği sıkıntıları hafifletmek ve ortadan kaldırmak gibi amaçlarla kaplıca tedavileri uygulanmaktadır.

Kategoriler
Sağlık
3 İçeriğe ait yorumlar
 • Diyadin Kaplıcaları | Kaplıcalar
  14 Ağustos 2018 at 6:44 pm
  Yorum bırakın

  […] Sağlık Kaplıcalar […]

 • Ayaş Kaplıcaları ve Faydaları | Kaplıcalar
  15 Ağustos 2018 at 12:21 am
  Yorum bırakın

  […] Sağlık Kaplıcalar […]

 • Haymana Kaplıcaları | Kaplıcalar
  17 Ağustos 2018 at 12:02 am
  Yorum bırakın

  […] Kaplıca Nedir ? […]

 • Yorum bırakın

  *

  *

  BENZER

  • Termal Otel Tatilini Kimler Yapabilir

   Yaz aylarından önce yapılan planlar yaz aylarında yürürlüğe girerek yaz ayların da uygulanmaya başlar Alternatif olarak gidilecek yerler seçilerek daha sakin ve huzurlu yaşayabileceğiniz yerlerde olmayı isteyebilirsiniz. Termal tatil...
  • Yalova Kaplıcaları Suyu İçilir Mi?

   Türkiye ve Dünya çapında kaplıcalarıyla ünlü olan Yalova kaplıcaları çok eski tarihlerden itibaren en iyi termal sularına ev sahipliği yapmaktadır. Yalova kaplıca suları, yer altından günümüze kadar çıkan temiz...
  • Tansiyon Hastaları Kaplıcalara Gidebilir Mi?

   Günümüzde bulunan kaplıcalar, insanların vücutlarında bulunan hastalıklara şifa olduğunu ama bunun yanında diğer bazı sıkıntılı hastalıkların da bulunduğu durumlarda da kaplıcalara girilmesi önerilmiyor. Bu hastalıklar kaplıca sularında tüm vücuda...
  • Madensel Sular Nelerden Oluşmaktadır

   Türkiye üzerinde bulunan bir çok kaplıca sağlığımıza iyi gelecek şekilde bizleri tedavi etmek için bir çok olanak sağlamaktadır. Özellikle kaplıcaların içerisinde bulunan madensel sular hangi yöntemler ile nerelerden gelir...