Ilgın Kaplıcaları

Ilgın kaplıcaları, Konya ilinin Ilgın ilçe merkezinde 2.5 km batısında, Konya’nın meşhur hamam dağı eteklerinde bulunmaktadır. Uzun yıllardan beri hizmet veren tarihi kaplıcayı Vakıflar Genel Müdürlüğün himayesi altında kiralayan...
Konya Ilgın Kaplıcaları

Ilgın kaplıcaları, Konya ilinin Ilgın ilçe merkezinde 2.5 km batısında, Konya’nın meşhur hamam dağı eteklerinde bulunmaktadır. Uzun yıllardan beri hizmet veren tarihi kaplıcayı Vakıflar Genel Müdürlüğün himayesi altında kiralayan Ilgın Belediyesi tarafından işletilmektedir.

Ilgın Kaplıca Tarihi

İlçe merkezine yaklaşık olarak 2.5 km batısında bulunan Ilgın-Akşehir asfaltı üzerinde yer alan kaplıca bir çok tedavi olmak isteyen kişiyi ağırlamaktadır. İlk defa 1236 yılında 1. Alaeddin Keykubat döneminde ikinci defa ise 2. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından miladi olarak 1267 yılında yaptırıldığı anlaşılmaktadır. Tesisin mimari özellikleri ise 16×20 metre ölçüsünde bulunan kaplıca yaklaşık olarak doğu-batı istikametinde uzanarak birbiriyle ilişkili hamamdan ibarettir. Kaplıcaların doğu cephesinde erkek ve kadınlara hizmet veren kuzey ve güney yönüne uzanan ve 1968 tarihinden itibaren Ilgın Belediyesi tarafından yapılan ve işitilen 3. Bir kaplıca binası bulunmaktadır. Ilgın kaplıcalarının kadınlar kısmında ise kuzey taraftan örülmüş duvar ve kapalı bir revlakla girilmiştir. Revak cephesi, ayak, kemer ve oluşturulan kubbeler sıvalı bir şekilde düzenli bir görüntüsü bulunmaktadır. Cümle kapısı 40 cm eninde profili bir çerçevesiyle süslenmektedir. Bir boşluktan sonra üzeri büyük kubbe ile örtülü soyunma mahalline girilerek, kubbenin ağırlıkları ve köşelerinde üçgenler yardımıyla duvarlara aktarım olmakta ve kaplıcaların eteğinde süslemeler mevcuttur.  Aydınlatma işlemleri cümle kapısının üzerinde pencere kubbe merkezinde aydınlık deliği ile sağlanabilmektedir. Soyunma mahallinde oluşan bir kapı ve 8,30 * 8,45 m ölçüsünde sıcaklık havuzuna girilerek, bu özelliklerde dış kısımda bulunan özellikler ile aynı olmaktadır. Kadınlar kısmında oluşturulan, kaplıcanın ikinci kısmı erkekler bölümünde bulunmaktadır. Kadınlar kısmının mimari özellikleri ile taşınmasına rağmen havuz kısmının aydınlatılması kubbede 8 adet ışık gözüyle sağlanmaktadır.

Kaplıcanın iç ve dış kısımlarını sıvalı olmasıyla birlikte yapısal özelliklerine bakıldığında kesme taşlarla ve moloz taşlar ile yapıldığını görmek, ayrıca revak’ın üzerini örten kubbelerin yapımında ise tığla kullanılmaktadır. Kaplıcanın içindeki döşemlerin tümü ise mermerden yapılmaktadır.

Ilgın Kaplıca Suyunun Faydaları

Ilgın kaplıcalarında şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Bu şifa kaynağını oluşturan termal sular ise insan sağlığına iyi gelen nadir sulardan bir tanesidir. Her sene özellikle kaplıca yakınlarında bulunan oteller ve moteller dolup taşarak, özellikle de 60 yaşında ki teyzelerin topallayarak gelerek, yürüyerek çıktığını sizlere belirtmiş olduğumuz söylemek isteriz. Kaplıcalarda kullanan sular Hamam Dağı eteklerinde güneyden kuzeye doğru uzanan alüvyon tabakası ile örtürülü bir kırık üzerinden su yöresel olarak söylenen Hamam Dağının eteklerinden çıkmaktadır. Kadınlar hamamı içerisinde 14 litre, erkekler hamamında 35-40 litreyi bulan su çıkmaktadır. Buradan çıkan sular 2 adet erkekler hamamına ve 2 adet de kadınlar hamamına dağıtılmaktadır.  Sağlık Bakanlığı tarafından test edilen sular içerisinde; Potasyum ,Sodyum, Amonyum, Kalsiyum, Magnezyum, Demir, Aluminyum, Klorür,
Nitrat, Sülfat ve hidrokarbonat gibi kimyasal özellikleri için de taşıyan şifa
kaynağı kaplıca suları berrak, renksiz ve kokusuzdur.

Kategoriler
Ilgın Kaplıcaları
Yorum bulunmuyor.

Yorum bırakın

*

*

BENZER